Teşhis

VARİS ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

  • Başlıca şikayetler; özellikle ayakta kalmakla artan, akşam saatlerinde daha çok görülen bacak ağrısı, bacak ve özellikle ayak bileklerinde şişlik, bacakta sıcaklık ve yanma hissi, kaşıntı, bilhassa gece uykudan uyandıran bacak krampları, bacak kaslarında uyuşma, iğnelenmedir.
  • Bu tür şikayetlere ilaveten varisin oluşturduğu görsel ve estetik kaygılar bulunmaktadır.
  • İlerlemiş varis hastalığında, bacakta özellikle ayak bileği düzeyinde ciltte renk değişiklikleri ve sertleşme ve cilt üzerinde açılan varis ülserleri(yaraları) görülür.
  • Benzer şikayetleri bulunan ama görsel olarak varisi bulunmayan kişilerde "gizli varis- iç varis" söz konusu olabilir, bu durumda muayene ve renkli Doppler incelemesi yararlı olacaktır.

VARİS TİPLERİ NELERDİR?

Spider(kılcal) Varisler

Çapları 1-2 mm’den küçük sıklıkla örümcek ağı şeklinde olan çok ince pembe-kırmızı renkte olan varislerdir. Genelde kozmetik kaygılar dışında şikayet oluşturmaz.

Retiküler(orta boy) Varisler

Çapları 2-4 mm arasında olan yeşil-mor renkte olan varislerdir. Şikayetler büyük varislere oranla daha hafiftir.

Variköz Venler

Çapları 4 mm’den büyük iri-kıvrıntılı yeşil renkte olan varislerdir. varisle ilgili her tür şikayet görülebilir.

VARİS TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Varis hastalarında fizik muayene ardından varisin uzanımlarını görmek ve yüzeyden görünmeyen varise sebep kaynak damar'ı bulmak üzere Renkli Doppler US tetkiki yaparak varis haritasını oluşturmak gereklidir.

Bu muayene ve tetkiki, varis tedavisini yapacak doktorun bizzat kendisinin yapması ve haritalandırması tedavi başarısı açısından oldukça önemlidir.

Copyright © 2017 - 2024 Uzm. Dr. Ömür Gencel