Genel Bilgiler

Miyom(myom) Nedir?

Miyomlar rahim duvarını oluşturan kas tabakasından kaynaklı iyi huylu tümoral lezyonlardır. Aynı zamanda “fibroid”, “leiomyom”, “fibrom” ve “fibromiyom” olarak da adlandırılırlar.

Miyom neden oluşur?

Miyom oluşumunda genetik faktörler öncelikle yer alır. Ailede özellikle annede miyom olan kadınlarda miyom oluşma ihtimali yüksektir. Ayrıca östrojen hormonu miyom oluşması ve büyümesinde önemli rol oynar.

Her 4 kadından birinde , hayatının belirli bir döneminde miyom görülmesi olasıdır. Kadınlarda bu kadar sık rastlanan bir rahatsızlık olması, muhtemel şikayetleri de beraberinde getirir. Miyom siyah ırk kadınlarında beyaz ırka oranla 9 kat fazla görülür. Ayrıca oluşmasında genetik faktörler de önemli bir rol oynar, miyom olan kadınların 1. derece akrabalarında yine miyom görülme olasılığı yüksektir. Obez bayanlarda ve hiç doğum yapmamışlarda da biraz daha sık görülür.

Miyomlar rahimde yerleşme bölgelerine göre 3 gruba ayrılır:

1- Submuköz (içe büyüyen) Miyomlar: Rahim kavitesini çevreleyen rahim iç zarının hemen altında bulunan miyomlardır. Diğer miyom gruplarına göre daha za görülmekle birlikte, en fazla şikayete neden olan gruptur. Submuköz miyomlar, özellikle aşırı ve anormal kanamalara ve gebelik sorunlarına neden olurlar.

2- İntramural (rahim kasına gömülü) Miyomlar: Rahim kas dokusuna gömülü miyomlardır. Miyomların rahim kas dokusundan kaynaklandığı düşünülürse, en sık rastlanan miyom türü olması da kaçınılmazdır. Miyomda görülebilecek her tür şikayete yol açabilirler.

3- Subseröz (dışa büyüyen) Miyomlar: Rahim dış tabakası altından kaynaklanan ve rahim dışına doğru büyüyen miyomlardır. Bu nedenle pelvik bölgede ve kasıkta dolgunluk, ağrı, idrara sık çıkma, kabızlık gibi şikayetlere neden olurlar.

Miyomların gebeliğe olan etkisi nedir?

  • Özellikle submuköz yerleşimli ve büyük boyutta olan miyomlar gebeliğin ilk 3 ayında düşüğe sebep olabilirler.
  • Gebelik süresince artan hormonal aktivitenin de etkisiyle mevcut miyomlarda belirgin boyut artışı görülür.
  • Gebelikte hızla büyüyen miyomlarda yeterli kan akımı sağlanamazsa miyom dejenerasyonu oluşabilir, bu da şiddetli ağrılara neden olabilir.
  • Genel olarak gebe kalmış bir kişide miyom saptanırsa takip edilir.
  • Gebelik beklentisi bulunan kişilerde özellikle rahim kavitesine doğru büyüyen ve büyük boyutta miyom varsa gebelik öncesi tedavi edilmesi uygun olur.
Copyright © 2017 - 2023 Uzm. Dr. Ömür Gencel